A hatalmas kardiológiai, technológiai fejlődés ellenére nincsenek javuló statisztikai adatok a szívbetegségek prevenciója terén. Tudatosítani kellene már fiatal korban, hogy az egészség a legnagyobb értékünk, megőrzéséért mi tehetünk a legtöbbet! A lakosság 60% túlsúlyos, a kövér gyerekek 80%-a az is marad. Minden második ember keringési betegségben hal meg. Évente 30 000 főt veszítünk el infarktusban, 200 000 fő ritmuszavarral, 300 000 fő szívelégtelenséggel, 200 000 fő magas rizikófaktorral, 2,5 millióan magas vérnyomással, 1 millióan magas vércukorszinttel élnek közöttünk. Ebből következik mennyire fontos az időben elkezdett, személyre szabott beteg edukáció.
Az edukáció időigényes, a kardiológusok a haemodinamikai laborban, elektrofiziológiai laborban, pacemaker műtőben, intenzív osztályon az ambulanciákon reggeltől estig dolgoznak, tehát nincs idejük telefonos segítséget nyújtani, a szív felépítését és a a személyre szabott életmódbeli változtatásokat elmagyarázni.
Ezeket a feladatokat diplomás szakdolgozók: ápolók, dietetikusok, gyógytornászok team munkában vállalják fel 2009-től a Semmelweis egyetem Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikáján.
Viszont betegként, hozzátartozóként nem tudunk teljes mértékben figyelni az elhangzottakra, mert a megértésben befolyásol bennünket a személyes helyzet, érzelmeink, a speciális nyelvezet, a kor, a verbális nehézségek, a gyenge hallás és látás és az eltérő értelmezés. Téves azt gondolnunk, hogy a beteg mindent megértett! Egy betegoktatói program akkor hatásos, ha személyre szabottan kezeljük az egészségügyi kezelés lényegét, a paciens belső motivációit, hitvilágát, aktuális állapotát.
Többek között ezen is próbál segíteni a SZÍVSN Országos Betegegyesület, melyet 10 Tanácsadó testületi tag hozott létre 2011 májusában. Jelenleg 700 fő alkotja.
Eddig 3.000 páciensnek, hozzátartozónak és érdeklődőnek sikerült magyarul, érthetően segíteni a felépülésben.
Az Egyesület két feladatot tűzött ki maga elé:
- A fővárosi kardiológiai betegek érdekképviseletének kiépítését
- 18 kardiológiai központ betegoktató programjának beindítását egyesületünk együttműködésével.
SZÍVSN segítünk!
A SZÍVSN program önkéntesei felvállalják a mentális segítségen túl a szívműködés részletes bemutatását. Az interaktív tájékoztatás a stabil betegút kialakításáról, az életmód változtatás alternatíváiról, a nem vagy egyedül érzés felszabadító energiájáról, a betegségen áteső pozitív élettörténetéről szól.
Szombatonként betegtalálkozók
Hazánkban kb. 40 000 élnek ritmusszabályozó készülékkel, 18 kardiológiai központban évente 18 000 percután intervenciót hajtanak végre. A nem vagy egyedül érzés, ha másnak sikerült Neked is sikerülni fog átélése sok beteg számára segített a felépülésben. A gyógyulás élet-történeteket szombatonként tartott találkozókon ismerheti meg az érdeklődő, ahol megfogalmazzák a hibákat és a megoldási alternatívákat is a mai egészségügyön belül.
Minden szombaton adott témakörökkel várják az érdeklődőket: pacemakerrel ICD-vel élek, infarktus után vagyok, újraélesztés, stroke prevenció, ritmuszavarok és a megoldási lehetőségek, CT-MR koronária CT vizsgálatok, érbetegségek, műszív és transzplantáció, betegjogok.
A szakmai ismeretek átadása után jóga, torna, Nordic Walking , együtt sütés főzés, mentális vezetés következik a betegségen átesett aktív témavezetőkkel.
Szűrések
Az Egyesületk tenni akar az infarktus és a stroke ellen is, ezért évente több alkalommal szűréseket hirdet, EKG, vérnyomás, rizikófaktor szűrést végez.
EGYESÜLET ELNÖKE:
Bernáth-Lukács Zsuzsa
TOVÁBBI ELÉRHETŐSÉGEK, ADATOK:
Postacím: 1134 Budapest, Angyalföldi út 36 III/122.
Telefon: +36/20-825-8076
Mail: szivsn@gmail.com
Web: www.szivsn.hu
A soron következő programokról az egyesület honlapján vagy a Várószobán is tájékozódhatsz!
Amennyiben szeretnél ezekről értesítő emailt kapni, azt jelezd a varoszoba@akkrt.hu email címen!