Anorexia leírása
Az anorexia nervosa szó szerint pszichés eredetű étvágytalanságot jelent. Ugyan a betegek étvágya megmarad, ennek ellenére mégis súlyosan (kórosan) lesoványodnak. A betegség a jómódú társadalmakban jelenik meg, elsősorban fiatal nőknél. Kialakulásának pontos oka ismeretlen, de pszichiátriai betegségnek tartják. Egyre gyakoribbá válásához hozzájárul a jelenlegi nagyon sovány női szépségideál. Gyakrabban alakul ki maximalistáknál, és veszélyt jelent ebből a szempontból a versenysport, valamint a modellkedés is.
Általában serdülőkorban kezdődik, lefolyása lehet idült, folyamatos vagy gyakran visszatérő is. Gyakran társul bulimiával. Életveszélyes lehet a kóros lesoványodás szövődményei miatt, illetve a betegek körében gyakoriak az öngyilkossági gondolatok, kísérletek is.
Anorexia tünetei
Első tünetként jelentkezhet a viselkedés megváltozása (elhízástól való rettegés, hibás testkép, magas elvárások önmagukkal szemben, túlzott precizitás). Az anorexiás beteg életének középpontja az étkezés, vagyis a fogyókúra, a testsúly, annak ellenére, hogy általában nem elhízottaknál alakul ki a betegség. Feltűnő a rendkívül súlyos mértékű lesoványodás, amit az ételről való lemondáson túl hánytatással, hashajtással, vízhajtással és tornával érnek el. A nőknél a hormonális zavarok miatt gyakran alakulnak ki vérzészavarok (menstruáció elmaradása), fokozott szőrösödés. Csökken a szexuális vágy, a betegek hajlamosak az öngyilkosságra. Idővel egyre gyakoribbá válnak a fertőző betegségek.
Anorexia kezelése
A kezelés során törekedni kell a testsúly visszaállítása mellett a kiváltó tényezők megoldására, a normális étkezési szokások kialakítására. Ebben segíthet az egyéni pszichoterápia, a családterápia, csoportkezelés, gyógyszerek. Orvos, pszichológus és dietetikus együttműködése lehet a legcélravezetőbb.