Minden év november 14-én a prevencióra, a cukorbetegség korai felismerésére és a kezelés, a szövődmények megelőzésének fontosságára hívják fel a figyelmet a szervezők. Dr. Bibok György diabetológus, a Budai Endokrinközpont főorvosának segítségével összegyűjtöttük a fontosabb tudnivalókat.
Miért éppen ezen a napon?
Az időpont megválasztása egy, a cukorbetegség megismerésében és kezelésében is mérföldkőnek számító felfedezés, illetve a kutatóorvos tiszteletére történt. 1891. november 14-én született Frederick Banting, aki Charles Besttel közösen fedezte fel az inzulint, 1922-ben.
Mit jelöl a kék kör?
A Diabétesz Világnap hivatalos logója egy kék kör, a cukorbetegség nemzetközi jelképe. A kör a közösséget, a cukorbetegséggel küzdő egyéneket és szervezeteket jelöli. A kék színhez kapcsolódik a kampány, amikor a figyelem felhívása érdekében, világszerte több száz épületet és emlékművet világítanak ki az eget jelképező és az ENSZ zászlójával megegyező színnel.
Mit üzen az idei világnap?
Az előző évhez képest megváltozott a kampány témája, a világnap idén az egészséges életmód és a cukorbetegség köré szerveződik. A gyermek és kamaszkori diabétesz és az előző négy év oktatás és megelőzés után az idei a kampány kiemelt figyelmet fordít az egészséges életmód, a mozgás és a helyes táplálkozás prevenciós szerepére.
Miért fontos ez az üzenet?
Az egészséges életmód prevenciós szerepe a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében kulcsfontosságú. A rendszeres testedzés nemcsak a megelőzésben segít, de a betegség kezdeti stádiumában – az étrendi változtatásokat rendszeres mozgással kiegészítve – akár gyógyszeres kezelés nélkül is normalizálható a vércukorszint.
A cukorbetegek is mozogjanak!
A rendszeres fizikai aktivitás szerepe már kialakult cukorbetegség esetén sem lebecsülendő. A mozgás hatékonyan képes csökkenteni a vércukorszintet; így a már gyógyszeres kezelés alatt álló, vagy inzulinra szoruló betegek állapotán is sokat segíthet. Hatására rendszerint csökkenthető a vércukor szint, így a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenhet.
Genetika, vagy életmód?
Az idei kampány üzenete azt is jelenti, hogy mindenki saját maga felelős az egészségéért. A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy hiába fordul elő a családban a betegség és hívjuk fel az érintettek figyelmét az öröklődés jelentőségére. A legtöbben természetesnek veszik, hogy ők maguk is végigjárják majd az elődöktől látott utat, pedig egyáltalán nem törvényszerű, hogy így kell lennie. A genetikát nem befolyásolhatjuk, de az életmódunkat magunk alakítjuk. Étrendi változtatásokkal, rendszeres mozgással és szűrővizsgálatokkal kézben tarthatjuk saját egészségünket.
(Forrás: Orvostkeresek.hu)