Hazánkban a háziorvos minden ötödik betege mozgásszervi panaszokkal jelentkezik, a táppénzes esetekben és – napok számában – a balesetek után a második helyen, a rokkantnyugdíjas betegek számában a szív- és érrendszeri betegségek és a rák után a harmadik helyen állnak a mozgásszervi betegségek.
Mivel a mozgásszervi betegségek nagy része krónikus, és nem minden betegséget tudunk teljesen meggyógyítani, a tartós fájdalom és mozgáskorlátozottság megkívánja, hogy a beteg tevékenyen részt vegyen a gyógyító csapat munkájában és megtanuljon együtt élni betegségével. Ehhez azonban meg kell ismernie „élettársát”. Ebben nyújtanak segítséget a hazánkban is örvendetesen szaporodó betegségismertető, oktató kiadványok, gyógytorna kazetták, a világszerte működő és nagy népszerűségnek örvendő betegklubok, betegegyesületek. Itt a hasonló betegséggel élő emberek csoportjai az őket érintő kérdésekről ismeretterjesztő előadásokon, fórumokon, kiállításokon, tanfolyamokon vehetnek részt, közös programokat szervezhetnek.
Európai mintát követve 1999-ben alakult meg a Magyar Reumabetegek Egyesülete, a Fővárosi Bíróság 2001. május 29-én jegyezte be közhasznú szervezeként. Az egyesület egyrészt az országszerte működő reumás betegklubok és betegszervezetek munkáját segíti, újak létrejöttét támogatja, információs anyagokkal, rendezvényekkel járul hozzá a betegoktatáshoz.
Alapszabályában lefektetett céljai:
- A reumatológiai betegségekkel járó hátrányok feltárása, ezek széleskörű megismertetése a betegek, az orvosok és a társadalom körében, enyhítésükben közreműködés,
- a reumatológiai betegségben szenvedő betegek országszerte működő klubjai, egyesületei közötti kapcsolat megteremtése, munkájuk segítése
- a reumatológiai betegségekről, azok kimutatásáról, kezelési lehetőségeiről, az új gyógyeljárásokról, a kutatások eredményeiről minél több információ, minél szélesebb körben való elterjesztése,
- betegek oktatása betegségükkel való együttélés, a szükséges gyógytorna, otthon elvégezhető kezelések, segédeszközök használata tekintetében,
- a betegek által igénybevehető kedvezményekről való naprakész tájékoztatás,
- szoros együttműködés más betegségekkel élők szervezeteivel,
- más országok betegegyesületeivel való kapcsolattartás,
- az így nyert tapasztalatok itthoni hasznosítása,
- a 2000-2010 között meghirdetett „Csont- és Ízület Évtizede” hazai és nemzetközi programjába való aktív bekapcsolódás.
Mindezeket a célokat információs iroda működtetése, rendszeresen megjelenő hírlevél kiadása, előadások, tanfolyamok, bemutatók, konferenciák szervezése, kiadványok, betegfelvilágosító anyagok kiadása útján kívánjuk elérni.
Az egyesület tagjai lehetnek jogi személyiség nélküli szervezetek (pl. betegklubok), jogi személyek (vagyis bejegyzett szervezetek, egyesületek, alapítványok, stb) természetes személyek, (azaz magánszemélyek) is. Pártoló tagok lehetnek, akik e célok megvalósításához anyagi vagy természetbeni juttatással hozzájárulnak.
Tagdíj: természetes személyek számára évi 500 Ft, szervezetek (jogi személyek és jogi személyiség nélküli szervezetek) számára évi 2000 Ft.
Bankszámlaszám:
Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank 11702036-20671912
Adószámk: 18097917-1-41
Reumatológiai betegek szervezetei Magyarországon többek között:
- Arthritis Psoriaticás Betegek Klubja
- BIOFIT Egészségvédő Egyesület Kistarcsa
- Csepeli Osteoporosis Betegek Klubja
- Csontritkulásos Betegek Klubja Zalaegerszeg
- Magyar Lupus Egyesület
- MBE Reuma (SPA+RA)Klubja Budapest
- Mozdulat a Mozgásszervi Betegekért Alapítvány
- Mozgáskorlátozottak Ózd Városi Egyesülete
- Osteoporosis Betegklub Hévíz
- Pécsi Rheumatoid arthritises betegek Egyesülete
- Reuma Klub Hévíz
- Reumás Betegek Egyesülete Miskolc
- Reumás Betegek Klubja Nyíregyháza
- Heumatoid arthritises betegek Egyesülete Budapest
- Veszprém Városi Reumás Betegek Egyesülete
Aki csatlakozni kíván valamelyikhez, a szervezetek vezetőinek nevét címét szívesen megadjuk.
Az Egyesület jó működése és hasznos tevékenysége tagjainak aktivitásán alapszik, ezért várjuk mindazok jelentkezését, akik ezen célok megvalósítása érdekében munkánk iránt érdeklődnek, és/vagy abban szívesen részt vennének.
EGYESÜLET ELNÖKE:
Dr. Ortutay Judit
ortutay.judit@mail.orfi.hu
ELÉRHETŐSÉGEK
Levélcím: Magyar Reumabetegek Egyesülete: 1023 Budapest Ürömi utca 56.
Üzenetrögzítő: (1) 326-0699
További informáicók:
http://izuletibetegsegek.hu/