December 1-e az AIDS ellenes világnap dátuma. Idén, a WHO aktuális adatainak közlése mellett, a Várószoba valami másra is szeretné felhívni a figyelmet.
Lapcsaládunk orvosoknak szóló tagja, a több, mint 150 éves múltra visszatekintő Orvosi Hetilap minden évben kongresszust szervez, amelyen az orvostudomány legújabb vívmányait, eredményeit és aktuális problémáit mutatják be az egyes szakterületek képviselői. Dr. Marschalkó Márta, a SE, ÁOK, Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika munkatársa a szexuális úton terjedő betegségek előfordulási gyakoriságáról és kezelési lehetőségeiről tartott előadást. Elmondta, hogy a HIV fertőzések száma a többi országhoz hasonlóan nálunk is emelkedett az elmúlt 10 évben, és kiemelte, hogy egyre gyakrabban érkeznek hozzájuk több fertőzésben egyszerre szenvedő emberek – akiknek a HIV pozitivitás így csak az egyik bajuk. A kísérő kórképek pedig rontják az AIDS betegség kezelhetőségét is, ezért fontos lenne ezek megelőzése és megfelelő kezelése.
Az AIDS ma már – kitartó gondozás esetén – egy aránylag jól kezelhető betegség lett, ami azt jelenti, hogy nem kell belehalni – az ember állandó gyógyszeres kezelés mellett akár további 40 évet is élhet, míg valami egészen más okból véget ér az élete – pl. azért, mert már nagyon idős.
Marschalkó Márta a szakmai rendezvényen diasorának lapozása közben megállt egy pillanatra, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a HIV pozitivitással élő emberek, illetve az AIDS betegek mennyire rosszul működnek együtt orvosaikkal a gondozásban – még akkor is, ha – és itt egy példát említett a doktornő – súlyos szenvedést okozó kísérőbetegségben is szenvednek. Egyszóval gyakori, hogy az ezzel a betegséggel/ilyen betegségekkel élő ember nem megy vissza már a következő vizitre sem.
Minket nagyon szíven ütött ez az információ, és most, az AIDS ellenes világnap alkalmából ennek kapcsán üzenni szeretnénk valamennyi érintettnek:
Kedves AIDS betegségben és/vagy egyéb szexuális úton terjedő egészségkárosodásban szenvedő Emberek! Szeretnénk, ha néhány dolgot szem előtt tartanának elkövetkező életükben:
- Senkinek sincs joga ítélkezni Önök felett azért, mert elkaptak egy akárhogyan is terjedő fertőző betegséget. Az, hogy együtt élnek egy ilyen elsőre borzasztóan ijesztő (és a későbbiekben is nagy terhet jelentő) diagnózissal, egyedül tiszteletet válthat ki a többi emberből, és aki nem ennek megfelelően viselkedik önökkel, azzal ne is foglalkozzanak.
- Ennek megfelelően azzal se foglalkozzanak, hogy miként viselkednek Önökkel az egészségügyi ellátó helyen, ahová súlyos betegségükkel fordulnak. Az orvosok és az ápolók feladata az, hogy megadják Önöknek a korszerű kezelést problémáikra, ezt pedig Magyarországon feltételezhetően minden egyes kórházban meg is teszik a szakemberek. Ezen felül pedig ahány ember, annyi féle. Aki kedves, empatikus orvost “fog ki”, annak nyilván könnyebb visszamenni a következő vizitre, de akivel bántóan viselkednek – vagy aki úgy véli, hogy vele bántóan viselkedtek – az se maradjon otthon! Jó szóért, megértésért forduljon pl. hozzánk – a várószoba.hu –ra bármikor megírhatja történetét. Az életét megmentő és tüneteit enyhítő kezelésért pedig járjon kitartóan orvosához!!! Ez Önnek fontos!
- Bár tudomásunk szerint nincs Magyarországon az AIDS betegséggel élő embereknek jól működő betegszervezete, egyrészt külföldi honlapok léteznek a témában http://www.iasociety.org/, http://sfaf.org/, stb., másrészt Önök bárkihez indokoltan fordulnak lelki támogatásért, aki a krónikus betegségekkel való együttélést segítő szakemberként vagy szervezetként működik. Ennek a helyzetnek az elfogadása és a “terápiakövető, egészséges lelkű pácienssé” válás útja az Önök számára éppen olyan kihívást jelent, mint egy cukorbetegséggel diagnosztizált nőnek vagy férfinak a maga sorsa. Ha ennek az általánosabb célnak a tükrében keresnek segítséget, sokkal több forrásra bukkanhatnak.
- Végül ezúton is kívánunk jó életminőségben eltöltött évtizedeket valamennyi AIDS betegséggel élő Olvasónk számára!
És most lássuk, mire hívja fel idén a figyelmet a WHO:
“Az AIDS Világnapok központi témája 2012 és 2015 között az a fő célkitűzés, hogy ne forduljon elő új HIV-fertőzés, senki ne haljon meg AIDS betegségben és legyen vége a diszkriminációnak.
A WHO Európai Régiójában (53 tagállam, beleértve a közép-ázsiai országokat is) sajnos még nem sikerült a Millenniumi Fejlesztési Célokban is kitűzött célokat elérni, sőt 2004-hez viszonyítva 80%-kal nőtt az új HIV fertőzöttek száma. Ez 2014-ben 136 000 új HIV fertőzést jelentett, melynek 77%-a a Kelet Európai és Közép Ázsiai Régióban, 20%-a Nyugat Európában és 3%-a Közép- Európában fordult elő, ahol Magyarország is található. Ugyanakkor Közép Európában mérték a legmagasabb 175%-os emelkedést az új HIV-fertőzöttek számát tekintve. Bár a késői diagnózisok aránya a Régió szintjén csökkent, de még mindig az esetek 49%-ban későn diagnosztizálják a HIV-fertőzöttséget. Ezért célzott szűrőprogramok kiterjesztésére és hatékony felvilágosító kampányokra van szükség. Ugyanakkor az ellátás terén komoly előrelépés történt a Régióban, egyre többen jutnak megfelelő kezeléshez.
A Magyarországi adatokat illetően a www.oek.hu oldalon találhatnak részletes összefoglalót, a 2013 évi 240 új fertőzötthöz képest 2014 első három negyedévében 209 új HIV fertőzést jelentettek, feltehetően ez a szám az év végéig meghaladja a tavalyi adatot.
A magyarországi AIDS elleni küzdelmet a korábban elkészült HIV/AIDS Szakpolitikai program mihamarabbi elfogadása segítené.”A sajtóközleményt a WHO Magyarországi Irodája adta ki
(RA)