Az ideális folyadékfogyasztásról – Vese Világnap március 12-én

Téma címkék:
2015.03.11. 09:24
viz_csap350x460

Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. A sokáig észrevétlenül lappangó, majd hirtelen jelentkező, alattomos betegség nagy része azonban odafigyeléssel megelőzhető. Ezért fontos tudni, hogy mit, mikor és valójában mennyit igyunk és mit tehetünk a megelőzés érdekében – figyelmeztet Dr. Reusz György, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika professzora, a Magyar Nephrologiai Társaság elnöke.

Magyarországon a népbetegségnek számító dialysis_adultelhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség ma a legfontosabb vesebetegségre hajlamosító tényezők. A 2,5-3,5 millió hipertóniás- és az 1,1 millió cukorbeteg tíz, illetve öt százaléka válik a későbbiekben veseelégtelenné. A Semmelweis Egyetemen nagy szerepet vállal a betegek ellátásában, kiemelt nefrológiai ellátás több helyen is: az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán, az I. Sz. Belgyógyászati Klinikán és a Transzplantációs és Sebészeti Klinikán is működik.

Nehéz mindenki számára egyetlen számban megjelölni a szükséges folyadékmennyiséget, ugyanis sok tényező – az éghajlat, külső hőmérséklet, a páratartalom, a fizikai aktivitás mértéke, az elfogyasztott étel só- és víztartalma – befolyásolja azt. Átlagos hőmérsékleti körülmények között az egészséges, átlagos fizikai aktivitású felnőttek számára napi 1,5-2,0 liter folyadékfogyasztás elégséges. Ennél több folyadék lázzal, hányással, hasmenéssel járó betegségek esetén indokolt. Ám a professzor szerint azt is fontos tudni, hogy a túlzott, erőltetett folyadékfogyasztás akár vízmérgezést is okozhat.

A szomjúság oltására legideálisabb a tiszta víz. Nem javasoltak az alacsony gyümölcstartalmú italok, a szintetikus, cukorral készített üdítőitalok, energiaitalok és az alkoholtartalmú italok sem, ezektől csak még szomjasabbak leszünk és felesleges kalóriát is tartalmaznak.
Reusz Gyorgy
8 szabály vesénk védelmében a Nemzeti Vese Program szakmai ajánlásával

  1. Legyen fitt és aktív!
  2. Étkezzen egészségesen és kerülje a túlsúlyt!
  3. Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, elsősorban vizet!
  4. Ne dohányozzon!
  5. Kerülje a vény nélküli gyógyszerek rendszeres szedését!
  6. Rendszeresen ellenőrizze vércukorszintjét!
  7. Ellenőrizze vérnyomását!
  8. Ellenőriztesse vesefunkcióját, ha egy vagy több “nagy kockázati tényezővel” rendelkezik, úgy mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a túlsúly, vagy a családban előforduló vesebetegség.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!

 

Várószoba.hu
Email: varoszoba.hu@gmail.com

Médiapartner: Akadémiai Kiadó Zrt.

 

Krónikus betegek támogató, közösségi oldala.

precognox

Close
Close