A pulmonális artériás hipertónia (PAH) világnapot idén a Tüdőér Egylet egy triathlon versenyhez csatlakozva rendezte meg. A szervezet célja nem csak az volt ezzel, hogy a festői Velencei-tó partjára invitálja az érintetteket, hanem az is, hogy a sportesemény résztvevőiként felhívják a figyelmet a PAH betegség és a mozgás kapcsolatára.
A Tüdőér Egylet május 16-án tartotta a PAH Világnapját a Velencei-tó partján az IRONMAN 70.3 BUDAPEST és a Tó-sport szervezésében rendezett V. Tour de Velencei-tó-2015 Crazy Triathlon keretein belül. Minden évben több mint 3000 kerékpáros vesz részt a 3 napos kerékpár-veresnyen, amelyet Magyarország egyik legnagyobb tava, a Velencei-tó körül szerveznek meg. Rengeteg program közül választhattak a profi kerékpárosok, és mindazok, akik érdeklődnek a rendezvény iránt.
Támasz, de cél is
Nagy tömegeket vonzott a pulmonalis artériás hipertonia és a sport kapcsolatáról dr. Karlócai Kristóf főorvos, az egyesület alelnöke által tartott előadás. A pulmonális hipertóniával élő emberek számára a mozgás elengedhetetlenül fontos a jó és tartható erőnlét megőrzésében. A betegségnek négy stádiuma van, és minél előrehaladottabb az érintett állapota, annál kisebb fizikai megterhelésre jelentkeznek a tünetek, melyek közül a legfontosabbak a fulladás és az eszméletvesztés, vagy az ahhoz közeli állapot. A PAH betegséggel élő gyermekek és felnőttek állandó orvosi gondozás alatt állnak, hogy a betegségük stádiumának megfelelő terápiában részesülhessenek. Az állapotfelmérés egyik legfontosabb eszköze a 6 perces járásteszt. A Tüdőér Egylet ezekre a sajátosságokra hívta fel a figyelmet azzal, hogy egy sporteseménnyel együtt szervezte az idei világnapot.
“Őrült triathlon”
Különbség és hasonlóság egyaránt van a triatlonosok 30 perces úszás és futás-tesztje, valamint a PAH betegek 6 perces járástesztje között. Hogy pontosan milyen különbségek és hasonlóságok ezek, arra a Tüdőér Egylet tagjai is kíváncsiak voltak. A “Crazy Triathlon”-on megkapták a választ.
“A futó és úszó versenyek koncepciója megegyezett a 6 perces járásteszt koncepciójával, ugyanis 30 perc alatt a legtöbb (kilo)métert/kört kellett megtenni. A 30 perces versenyek még kellően izgalmasak mindenki számára, valamint arra is alkalmasak, hogy a versenyzők állapotát felmérjék. Minden versenyző kapott egy chipet, amellyel a tempót, a pontos időt és a távolságot tudtuk mérni. A 30 perces futás alatt mindenki “kifulladt a PH-ért” és átélhette a PH egyik fő tünetét a légszomjat” – tájékoztattak a szervezők.
Mi az a PAH?
Ahhoz, hogy mindezt megértsük, tisztában kell lennünk ennek a speciális egészségkárosodásnak az okaival és jellemzőivel.
A nálunk fejlettebb egészségügyi ellátással rendelkező országokban is probléma, hogy sok PAH beteg marad felismeretlenül, így kezelés nélkül. Nemzetközi adat, hogy az első tünetektől számítva a diagnózisig általában több, mint két év telik el. Az érintettek számát Magyarországon 300-500 főre becsülik. A betegek felismerésében hazánkban némi javulás észlelhető – tájékoztatott dr. Karlócai Kristóf főorvos.
A PAH betegek szervezetében a pulmonális artériás rendszer keringéssel szembeni ellenállása nő meg, aminek több oka is lehet. A leggyakoribb ezek közül, hogy az erek falának mindhárom rétege megvastagszik és így a vér elfolyására biztosított hely beszűkül. Ez a folyamat egyszerre több eret érint, tehát a jobb kamra számára – amely átlöki a vért a tüdőn – ez az ellenállás jelentős munkatöbbletet generál. A betegségnek van olyan formája is, amelyben nem az érfal megvastagodása, hanem érelzáródás okozza a gondot. Amennyiben az elzáródás szintén több, központi eret érint, ugyanúgy az ellenállás fokozódásával jelentkezik a betegség. Az esetek kis részében hiába kap a beteg az akut embóliának megfelelő kezelést, az embólusok megmaradnak, és szervülnek az ér belsejében. A PAH ezen típusának leggyakoribb megjelenése a tüdőembólia krónikus formája. A PAH előfordulása fiatal nők körében kis mértékben gyakoribb, mint a populáció más részeiben, ennek ellenére mindkét nemben és minden életkorban jelentkezhet.
Kifulladásig
A Tüdőér Egylet rendezvénye – amint azt a Facebook oldalukra feltöltött fényképek is tanúsítják – óriási siker volt. Néhány önkéntesük, köztük a legfiatalabb Cs. Tibor Gergely 12 éves tanuló is benevezett a Crazy Triathlon-ra és 30 percen át futott „Kifulladásig a Ph-ért”, másnap pedig kerékpárral teljesítette a Velencei-tó Mini Maraton 55 km-es távot. Nem hiányozhatott a Tüdőér Egylet PH nagykövete, Szaniszló Róbert triathlonista sem a versenyzők közül. A PAH Világnapja rendezvény elérte célját: a betegség ismertetésének üzenete sok-sok sport kedvelő emberhez eljutott.
(RA)