Nőnap közeledtével a világ figyelme egy rövid időre a nőkre irányul; ilyenkor lehetőség nyílik arra, hogy az ünneplés mellett felhívjuk a figyelmet a nők problémáira is. Az egyik ilyen fontos téma a március első hetére eső Endometriózis Világhét, amely egy világszintű összefogás a betegség tüneteinek megismertetésére.
Az endometriózis a méh nyálkahártya-sejtjeinek a méhen kívül, a hasüreg más szervein történő, gócokat és összenövéseket létrehozó megtapadása. Becslések szerint a nők legalább 10, de egyes források szerint akár 20%-át is érintő alattomos betegség, amely leginkább a termékeny korosztálynál jelentkezik, és hónapról hónapra – elsősorban menstruációs ciklushoz kapcsolódó – komoly fájdalommal jár: menstruációs fájdalmak, görcsök, fájdalmas szexuális élet, fájdalmas vizelet- vagy székletürítés, deréktáji fájdalmak.
http://www.youtube.com/watch?v=HRV8DZ-nRac
A betegség alattomos, egyrészt mert az előrehaladottsága –azaz, hogy mennyi méhnyálkahártya góc és összenövés található a medencében- nem feltétlenül függ össze a fájdalmak erősségével, másrészt azért, mert nagyon nehéz diagnosztizálni: a tünetek nehezen elkülöníthetők más betegségekétől vagy akár a normális menstruációs tünetektől, illetve a jelenleg rendelkezésre álló diagnosztikai eszközök (ultrahang, MR) nem mutatják ki egyértelműen. Egyetlen diagnózis létezik: a laparoszkópos műtét, de ki vállalna egy műtétet menstruációs fájdalmak miatt?
Az endometriózis életre szóló, krónikus betegség, amelynek kezelés nélkül szövődménye lehet a meddőség is. Miközben a meddőség hátterében az esetek 25-40%-ban az endometriózis húzódik, a betegek fogantatási nehézségeik előtt tüneteikkel legtöbbször nem is fordulnak orvoshoz, hiszen nagyon szubjektív annak megítélése, hogy mit jelent az „erős” vagy a normális menstruációs fájdalom, ezért a nők sokszor életük természetes velejárójának tekintik, és nem beszélnek róla orvosukkal.
http://www.youtube.com/watch?v=0kE7f_8Tej0
Pedig a rendszeresen visszatérő fájdalom rontja az életminőséget, hiszen a nő nem tud bekapcsolódni a társas- vagy szabadidős programokba, de még karrierjét, szakmai előmenetelét is nehezíti a fájdalom. A család tehetetlenül nézi a szenvedést, és a probléma mind a társadalomra (amely akár számszerűsíthető is), mind az emberi kapcsolatokra nagy terhet ró.
Az endometriózis általában már fiatal korban megjelenik, a tünetek megjelenésétől számítva azonban a statisztikák szerint még 8 év telik el, mire diagnosztizálásra kerül, és ez alatt a beteg 6 különböző orvosnál jár! A sárga szalaggal jelképzett Endometriózis Világhét célja ezeknek a statisztikáknak a javítása: a nők és az orvosok figyelmének felhívása arra, hogy a tünetek megjelenése esetén gondoljanak a betegségre, illetve a kezelési lehetőségekre, hiszen mind műtéti, mind gyógyszeres kezelés rendelkezésre áll a szenvedés enyhítésére.
Keresd fel az Endometriózis Világhét magyar Facebook oldalát (www.facebook.com/endometriozisvilag7), és tűzd ki a sárga szalagot!
Beszerezhetsz egyet nőnapon a nárciszt osztogató hostessektől Budapesten a következő helyszíneken és időpontokban:
- Szél Kálmán tér 10:00
- Deák Ferenc tér 12:00
- Oktogon 14:00
- Móricz Zsigmond körtér 16:00