Alvászavar leírása
Az alvás mennyiségi vagy minőségi zavarai, melyeknek hátterében állhatnak organikus zavarok, pszichés problémák, depresszió, stressz vagy szorongás is. Az alvászavarban szenvedők a legkülönbözőbb problémákkal küszködnek, s ezek közt a gyakori az álmatlanság és a folytonos napközbeni álmosság. Az alvási problémák következtében romlik az emlékezőképesség és a problémamegoldó-képesség, jobban ki vagyunk téve a betegségeknek. Az alvászavarosok közt gyakoribbak az érzelmi problémák, sokan közülük képtelenek örömöt találni emberi kapcsolataikban, és általában rossz a hangulatuk. Az insomnia az alvászavarok leggyakoribb formája, az alvászavarok közel 70%-át teszi ki. Jellemzője az alvás időtartamának megrövidülése, zaklatott volta, melyet nappali fáradtság, aluszékonyság követ.
Alvászavar tünetei
Az alvászavar leggyakoribb tünetei az álmatlanság, aluszékonyság, alvásroham és a nyugtalan láb szindróma. Ezeknek a jelei pedig, a nehéz elalvás és rendszertelen időközönkénti felriadás, horkolás, illetve ébredés utáni fáradtság. Televízió előtti elalvás és alvás közbeni lábmozgás, "kirúgások" a levegőbe. Az insomnia más néven alvászavar klinikai tünetei pedig az elalvási zavar, gyakori felébredés, korai ébredés, kialvatlanság, ébredéskor fáradtság és napközben szellemi, fizikai fáradtság.
Alvászavar kezelése
z alvászavarra megoldást nyújthat a mérsékelt sörfogyasztás a benne lévő komlónak köszönhetően, a citromfű, a levendula, a golgotavirág és a macskagyökér, a kaliforniai aranymák ugyancsak természetes módon gondoskodik az alvási nehézségek megszüntetéséről. A meleg mézes tej a népi gyógyászat egyik jól bevált altatója. A túl sok tea, kávé, kóla, serkentőszerek megzavarhatják a mindennapi alvás-ébrenlét ciklusunkat, rosszul alvó betegek ilyet délután 4-5 óra után már ne fogyasszanak. Az esti tea különösen kerülendő. A gyógyszeres kezeléseket, altatókat csak orvosi felírása lehet szedni és ezek szedését maximum 3-4 hétig ajánlják.