Lyme-kór leírása
A Lyme-kór a Borrelia nemzetségbe tartozó baktériumok által okozott megbetegedés. A baktériumot szinte kizárólagosan az Ixodes ricinus kullancsfajta hordozza, aminek az emésztőrendszerében él. A kórokozó a kullancs vérszívása során jut be a kullancs által megtámadott szervezetbe. A gyorsan eltávolított kullancs is fertőzhet, ezért érdemes figyelni magunkat, észlelünk-e bármilyen tünetet. A betegség az emberek mellett a háziállatokat, kutyákat is veszélyezteti.
Lyme-kór tünetei
Legismertebb tünet, amikor orvoshoz fordul az ember, a Lyme folt. Ez a többnyire nem fájdalmas bőrpír a kullancscsípés helyén alakulhat ki, formája kokárdaszerű, de ettől eltérő is lehet. Több hónappal a csípés után is megjelenhet. Kezdeti tünetek még: rossz közérzet, hosszan elnyúló “infuenzaszerű” megbetegedés, izom – vagy ízületi fájdalom, izzadás, szédülés, megduzzadt nyirokcsomók, fejfájás, gyakran hőemelkedés. A tünetek nem feltétlenül jelentkeznek egyszerre vagy azonos erősséggel. Sőt! A Lyme-kór jellegzetessége, hogy a fájdalom vándorol, aszimmetrikus, akár heti, napi rendszerességgel jelennek meg újabb tünetek és tűnnek el a meglévők. Jellemző tünetei még a feltűnő fáradékonyság, étvágycsökkenés, görcsök. A hosszabb ideig fennálló betegség krónikussá válhat, szövődményként szívritmuszavart okozó szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás, arcidegbénulás, ideg- és ízületi (többnyire térdízületi) gyulladás lehet a következménye.
Vannak, akiknél a betegség annyira enyhe és jellegtelen tüneteket okoz, hogy nem is fordulnak orvoshoz, viszont náluk is előfordulhat a krónikussá válás. Ebben az esetben a betegség felismerése igen nehéz, mert a sokrétű egészségromlást számos gyakoribb betegség is előidézheti.
Lyme-kór kezelése
A már kialakult betegséget többhetes antibiotikum kúrával, vagy több antibiotikum kombinációjával kezelik a betegség súlyosságához és a kezelés eredményességéhez igazítva. A kialakult szövődményeket (szívproblémák, izületi gyulladás, stb.) szükség esetén szintén kezelni kell. Régóta fennálló, szövődményeket okozott krónikus betegségnél a teljes gyógyulás esélye már alacsony, de javulást el lehet érni.
További hasznos tudnivalók:
http://www.lymebeteg.hu/