Tejérzékenység leírása
Tejcukor-érzékenységnek vagy orvosi szakkifejezéssel laktóz-intoleranciának nevezzük azt az állapotot, amikor hiányzik a szervezetbôl a tej laktóz nevu összetevôjének lebontásához szükséges laktáz enzim, vagy pedig nem megfelelô mennyiségben van jelen. A laktáz aktivitása az életkorral fokozatosan csökken, egyes népcsoportokban (pl. a távol-keleti országok lakói esetében) teljes hiánya is elôfordul. Létezik ún. szerzett laktázhiány is, ami vékonybélbetegségek, gyomormutétek után alakulhat ki.
Tejérzékenység tünetei
Ha valaki laktóz-intoleráns, akkor az érzékenység mértékétől függően tejes étel fogyasztása után fél-egy órával hányás, haspuffadás, görcsös hasi fájdalom, hangos bélhangok, émelygés, rossz közérzet - mely gyakran a levertséghez, fáradtsághoz hasonló -, híg, vizes hasmenés jelentkezhet, mely tünetek 24-48 óra múltán szűnnek meg.
Tejérzékenység kezelése
Tejtermékek, főleg savanyú tejkészítmények nem okoznak ilyen panaszokat. Ilyen esetekben elegendő a tejcukorbevitelt csökkenteni, vagyis a tejet megvonni az étrendből, de a tejtermékek - például sajt, joghurt, kefir - a tűrőképességnek megfelelően továbbra is fogyaszthatóak. Vannak olyan betegek, akiknél a legkisebb mennyiségű laktóz is kiváltja a tüneteket, ezért ajánlatos gondosan tanulmányozni a megvásárolandó élelmiszerek összetételét feltüntető feliratot. Rejtett formában laktózt tartalmazhatnak például húskészítmények, konzervek, péksütemények, jégkrémek, édességek. A boltok polcai tele vannak laktózmentes termékekkel, válassz ezek közül. Már kapható laktázt tartalmazó rágótabletta, illetve kapszula is. Tejtartalmú ételek elfogyasztása előtt kell belőlük az ételben található laktóz mennyiségétől függően bevenni vagy elrágni egyet-kettőt. Ha evés előtt veszed be az enzimtablettát, előbb ér a vékonybélbe, és a tejcukrot szőlőcukorrá tudja alakítani, mielőtt az a vastagbélbe érne, így a kellemetlen tünetek nem alakulnak ki.